środa, 20 kwietnia 2011

Praca czasowa - daj się wynająć


Czym jest praca tymczasowa? Inna nazwa to leasing pracownika lub outsourcing. Dla studenta to nie tylko sposób na niezły zarobek i wpis do CV, ale też szansa na nawiązanie cennych kontaktów w branży, z którą wiąże przyszłość. 
Choć nazwa praca tymczasowa sugeruje, że to nietrwała forma zatrudnienia, w praktyce możesz na dłużej zagrzać miejsce u jednego pracodawcy. W myśl nowych przepisów w ciągu trzech lat możesz u jednego pracodawcy spędzić w sumie półtora roku. 

Praca w agencji 

Będąc tzw. czasownikiem, jak powszechnie nazywane są osoby podejmujące pracę tymczasową, formalnie będziesz zatrudniony przez agencję pracy, która wynajmuje cię docelowemu zleceniodawcy. Wbrew stereotypom, agencje pracy mają oferty nie tylko dla pracowników fizycznych i niewykwalifikowanych. Studenci, którzy znają języki obce i sprawnie obsługują komputer, mają szansę na znacznie ciekawsze stanowisko. W agencjach pracy tymczasowej pracownicy często szukają osób, które zastąpią etatowego pracownika np. w czasie letniego urlopu, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego oraz choroby. W ten sposób można zostać pracownikiem biurowym, recepcjonistką, bankowcem, ale też technologiem czy przedstawicielem handlowym. 

Jak to wygląda z formalnego punktu widzenia? 

Wystarczy zgłosić się do agencji pracy tymczasowej i wypełnić formularz. Dane, jakie są potrzebne to Twoja dyspozycyjność, wykształcenie, kierunek studiów, znajomość języków obcych, umiejętności obsługi programów komputerowych i dodatkowe kursy. Im więcej umiesz, tym większa szansa na ciekawą sprawę. Podpisanie umowy z agencją jest bezpłatne, po rejestracji dostaniesz też dostęp do ofert pracy, a także do internetowego informatora o nowych ofertach. Kiedy trafi się oferta dla ciebie, możesz już zaczynać pracę. Wszystkie formalności, takie jak ubezpieczenie i ZUS załatwia agencja pracy tymczasowej. 

Nie daj się oszukać 

Rejestracja w agencji pracy tymczasowej jest bezpłatna – od tej reguły nie ma odstępstw! Absolutnie nie podejmuj współpracy z agencją, która domaga się opłat np. za pakiet startowy, od którego zakupu uzależnia podpisanie umowy. Także wstępne kursy i warsztaty nie powinny być płatne. Nie powinieneś też płacić za dostęp do ofert pracy – agencja i tak pobiera prowizję od pracodawcy, więc znalezienie ci stanowiska jest w jej interesie.
 
Zalety pracy tymczasowej 

  • Szansa na zdobycie doświadczenia i kolejny wpis w CV 
  • Szansa na nawiązanie kontaktów w firmie – jeśli się sprawdzisz, masz szansę na płatny staż, współpracę lub zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin już bezpośrednio u pracodawcy 
  • W pełni legalne zatrudnienie – nie ryzykujesz, że po wykonaniu pracy nie dostaniesz pieniędzy
  • Szansa na lepsze zarobki, niż w typowo "studenckich" branżach
  • Elastyczny czas pracy umożliwiający godzenie pracy ze studiami.
A wy jakie macie doświadczenia z pracą tymczasową? Uważacie, że agencje pracy to dobre rozwiązanie dla studenta?


1 komentarz:

  1. Tak, zdecydowanie praca tymczasowa to dobre rozwiązanie dla studentów w pozyskaniu po prostu fachu. Bardzo często po pracy tymczasowej studenci dostają dużo atrakcyjniejsze oferty.

    OdpowiedzUsuń