sobota, 30 kwietnia 2011

Umowa zlecenie a umowa o dzieło: co każdy student powinien wiedzieć

Zanim pójdziesz do pracy, by nieco podreperować swoje studenckie finanse, poznaj różnice między najczęściej stosowanymi przez pracodawców formami umów. Czym różni się umowa zlecenie od umowy o dzieło? Która jest korzystniejsza? Oto krótki poradnik.
Jako student praktycznie nie masz szans na zatrudnienie na umowę o prace. No dobrze, jako absolwent też nie... Pracodawcy jak ognia unikają etatów, wybierając umowy cywilnoprawne. Co z tego wynika?

Nie masz pracodawcy

Zarówno umowa zlecenia, jak i umowa o dzieło są umowami cywilnoprawnymi. Co to oznacza? Przede wszystkim – że nie dotyczy ich kodeks pracy. Podejmując pracę na podstawie takiej umowy, nie możesz powołać się np. na zapis o pracy minimalnej. Nie masz też pracodawcy, tylko zleceniodawcę. Dla obu stron oznacza to większą elastyczność i mniej wzajemnych zobowiązań.

Umowa zlecenie

Umowę zlecenie zawiera się, gdy twoja praca ma polegać na wykonywaniu określonej czynności. Może to być np. sprzedawanie towaru w sklepie, praca w barze, opieka nad dzieckiem czy prowadzenie lekcji w szkole językowej. Zleceniobiorca ma starannie wykonywać powierzone mu zadania, rezultat ich jest mało istotny. Czyli: masz obowiązek przez 10 godzin obsługiwać klientów sklepu, ale nie liczy się, ile sprzedasz. Uwaga: w przypadku umowy zlecenie, jeśli masz więcej niż 26 lat, a nadal studiujesz, także odprowadzane są składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz emerytalne. Dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Składki nie są odprowadzane tylko wówczas, gdy masz status studenta i mniej niż 26 lat. Przy rozliczaniu umowy zlecenie obowiązują 20% koszty uzyskania przychodu oraz 18% podatek dochodowy.

Umowa o dzieło.

Umowę o dzieło zawiera się, gdy liczą się efekty twojej pracy, konkretnie wykonany przedmiot. Może to być napisanie raportu, namalowanie obrazu, wykonanie strony internetowej lub bazy danych, nakręcenie filmu, nagranie muzyki... W umowie o dzieło liczy się rezultat, określony jest także moment, gdy dzieło ma być gotowe. Nie jest natomiast ważne, ile czasu poświęcisz na wykonanie zadania, w jakich warunkach i miejscach będziesz pracować. Umowa o dzieło, niezależnie od tego ile masz lat i czy posiadasz status studenta nie wiąże sie z odprowadzaniem składek. Może być natomiast bardzo korzystnie opodatkowana, jeśli efekty twoich działań objęte są prawem autorskim (np. zdjęcie, obraz, grafika, tekst). Wówczas koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%, a podatek dochodowy wynosi 18%. W pozostałych przypadkach podatek liczy się tak samo, jak przy umowie zlecenie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz